پرش لینک ها

سوپرمارکت مالی؛ اهمیت سوپرمارکت مالی در نظام اقتصادی

“آن چه که درباره سوپرمارکت مالی باید بدانید

دبیرخانه کنفرانس

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تعریف سوپرمارکت مالی

سوپرمارکت مالی یک موسسه مالی یا شرکتی است که طیف گسترده ای از خدمات مالی را تحت یک سقف ارائه می دهد. سوپرمارکت های مالی خدماتی را ارائه می دهند که معمولا شامل خدمات بانکی، کارگزاری سهام و بیمه و گاهی اوقات کارگزاری املاک و مستغلات می باشد. منطق اساسی سوپرمارکت مالی ارائه یکجای خدمات و همچنین افزایش وفاداری مشتریان می باشد.

تاریخچه سوپرمارکت مالی

می توان گفت که سوپرمارکت های مالی در دهه های 1980 و 1990 علی‎رغم این که برخی از موانع قانونی ارائه ترکیبی از خدمات خاص را ممنوع می کردند بسیار مرسوم بودند. با این حال، در سال 1999، تصویب قانون Gramm-Leach-Bliley آخرین مانع قابل توجه را از بین برد. این قانون، قانون Glass-Steagall 1933، که بانک ها را از ارائه خدمات مالی مانند سرمایه گذاری و خدمات مربوط به بیمه منع می کرد را لغو نمود.
در حالی که سوپرمارکت های مالی می توانند برای بعضی از مشتریان راحتی و کارآیی را به ارمغان آورند، اما هنوز به دلایل مختلف، آن طور که باید در صنعت خدمات مالی، رواج پیدا نکرده اند.

سوپر مارکت مالی در مقایسه با بانک های سنتی

به طور سنتی، یک بانک تجاری خدمات مربوط به حساب های جاری، ارائه وام به افراد و همچنین کسب و کارها، و ارائه محصولات مالی مانند گواهی سپرده و حساب های پس انداز را فراهم می کند. اما، سوپرمارکت مالی میتواند امکان خرید محصولات بیمه را نیز برای افراد فراهم آورد. به عنوان مثال، فردی که به دنبال خرید بیمه عمر است، ممکن است در حین نقد کردن چک بانکی درباره خدمات بیمه نیز اطلاعات کسب کند و نسبت به خرید اقدام کند.
برای مشتریان، مدیریت کردن تمامی دارایی‌ها از طریق یک مؤسسه می تواند تبادلات مالی و برنامه‌ریزی را سهل‌تر و کاراتر کند، زیرا دیگر نیازی به انتقال دائم پول از یک مؤسسه به مؤسسه دیگر نیست. از دیگر مزایای ایجاد یک سوپرمارکت مالی می توان به صرفه‌جویی در منابع اداری، مدیریتی، بازاریابی، و فنی، افزایش رقابت‌پذیری، افزایش خدمات فروش، فرصت کار با یک مخاطب ذینفع خاص، توسعه پایگاه مشتری، ارائه برنامه‌های مشارکت ویژه، دسترسی به کانال‌های جدید برای فروش محصولات و مشتریان جدید در یک اداره، تجمیع منابع و ایجاد پایگاه مشابه برای برنامه اعتباری، افزایش وفاداری مشتری به‌واسطه اعتماد به همکاری بانک با این مؤسسات نام برد و از معایب آن می توان به نیاز به بازآموزی و آموزش اضافی، نیاز به کاهش زمان فروش محصول و هم زمان‌سازی کانال جریان اطلاعاتی محصول، و نیاز به تشکیل آرایه‌ای از خدمات مختلف، اشاره نمود
. در حالی که، بيشتر مشتريان ترجيح مي دهند كه گزینه خرید و استفاده از خدمات موسسات مختلف را در دستور کار خود قرار دهند، برخی از مصرف کنندگان خرید خود به صورت همزمان و در یک مکان انجام می دهند. با این حال، اکثر مصرف کنندگان به این مفهوم خرید نکرده اند که می توانند برای تمام خدمات مالی خود به یک نهاد واحد تکیه کنند اما می توان گفت ایده سوپرمارکت مالی موفق بوده است.
توسعه برنامه های کاربردی اینترنت، وب و تلفن همراه، شرکت های مالی و فن آوری را قادر می سازد تا در هر زمان به طور آنلاین خدمات مالی آنلاین را به فروش برسانند.
یک مشکل اساسی برای شرکت های فین تک این است که خدمات مالی مصرف کننده تحت مقررات شدید می باشند و این مقررات را نمی توان به سادگی نادیده گرفت. با این حال، مسائل نظارتی احتمالا سرعت پیشرفت شرکت های فین تک را خواهد گرفت. مشکلات اساسی تر این شرکت ها نیاز به کسب اعتماد مصرف کننده و توانایی دسترسی به داده های مصرف کننده و انتقال وجوه آن ها می باشد. با این حال، مخالفان نیز از نگرانی های قانونی در مورد امنیت اطلاعات و بودجه مصرف کنندگان بوجود می آیند.

دشواری غلبه بر موانع اعتماد و داده، باعث شده که بسیاری از شرکت های فین تک به دنبال همکاری با بانک ها باشند، به جای این که جایگاه خود را به آن ها دهند. این همکاری می تواند به دو شکل باشد: شرکت های فین تک با بانک ها کار میکنند یا بانک یک شرکت فین تک را خریداری می کنند تا تکنولوژی های آن را در کنار خدمات خود به کار گیرد.

سوپرمارکت های مالی قادرند سهولت را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند و هزینه ها را کاهش و سود را افزایش دهند.
یکی از دغدغه‌های حال حاضر شبکه بانکی کشور، توسعه مدل کسب و کار بانکی و ایجاد تحول در نظام درآمدی بانک‌ها است، به‌ طوری‌ که بتوانند ضمن ایجاد درآمد، بهبود کیفیت خدمات را نیز به همراه داشته باشند. یکی از مهم ترین اقدامات در این زمینه راه اندازی سوپرمارکت مالی است که در کشور ما نیز اقداماتی در این زمینه انجام گرفته است. لازم به ذکر است جهت تشویق مشتریان به استفاده از این خدمات بایستی علاوه بر راحتی و سهولت کاهش هزینه مشتری نیز مدنظر قرار گیرد. ایده سوپرمارکت مالی حرکتی نوین در بانکداری کشور محسوب می شود و با این اقدام بانکداری ایران نیز همگام با بانکداری بین المللی و جهانی حرکت میکند. بازار پول ایران شاهد چند تجربه عملیاتی گسترده در راستای برداشتن مرزهای بازار پول و بازار سرمایه بوده است. این تجربیات بسیار نزدیک به مدل جدید سوپر مارکت های مالی در دنیا هستند. زیرا هیچ ادغام و تملکی انجام نمی گیرد و با تکیه بر بسترهای فناوری لازم، خدمات بنگاه های مالی مختلف در پیشخوان بانک ها ارائه می شود و بانک ها از کارمزد خدمات در سطح واسطه گری مالی برخوردار خواهند شد.

منابع

www.investopedia.com

www.frbatlanta.org

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه